Opublikowany przez: Familiepl 2022-08-15 11:06:48
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Czas wakacji to nie tylko wyjazdy, kolonie i rodzinne zabawy. Wiele dzieci pomiędzy wyjazdami przebywa w domu, gdy rodzice musza pracować. Ważne, aby zapewnić im w tym czasie bezpieczeństwo i opracować podstawowe zasady, aby dziecko czuło się pewnie.
Nie ma określonego wieku, od którego dziecko może zostać samo w domu. Psychologowie często podkreślają, że wszystko zależy od dojrzałości i samodzielności dziecka. Niektóre dzieci są na tyle dojrzałe, że bez większych obaw można je zostać same w domu w wieku lat 8, inne nawet mając 10, czy 11 nie będą potrafiły sobie poradzić.
CZYTAJ TAKŻE: Aranżacja pokoju przedszkolaka: jak go dobrze urządzić?>>
Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Sytuacja prawna nie jest tutaj jasna. Na przykład art. 106 Kodeksu wykroczeń wskazuje na wiek lat 7, mówiąc: „Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Natomiast nieco inaczej kwestię te przedstawia Kodeks cywilny, który wskazuje, że dopiero od 13. roku życia dziecko zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jeszcze inną wykładnię mogą sugerować przepisy ZUS, według których zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia lat 8.
Niezależnie od wieku, w jakim dziecko zostaje samo w domu, warto je przygotować na tę okoliczność i ustalić zasady i zachowania podczas nieobecności rodziców. Jeśli dziecko potrafi czytać i pisać, warto te wytyczne spisać i powiesić w widocznym miejscu, żeby maluch mógł zawsze do nich wrócić i zerknąć, co ustaliliście. Przypomnij więc dziecku, że:
CZYTAJ TEŻ
>>Trzydniówka - co to za choroba?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.